Brzdy slovenského hokeja

Autor: Ondrej Rusnák | 19.5.2016 o 8:23 | (upravené 19.5.2016 o 21:11) Karma článku: 9,37 | Prečítané:  3786x

Tak a na Slovensku máme definitívne po hokejovej sezóne. Liga sa skončila, majstrovstvá sveta tiež(aspoň pre nás) a v NHL nám už zo Slovákov v bojoch o Stanley cup nekorčuľuje nik.

Viem, neznie tento úvod moc pozitívne, lenže tak isto vyznieva aj pohľad na náš hokej- výkladnú skriňu slovenského športu a dovolím si tvrdiť, že aj národa. Ako každý rok, keď sa Slovákom počas majstrovstiev sveta nedarí, „nabehne“ za počítač komando volajúce sa dvojtýždňový fanúšik hokeja. Úmyselne som ich názory tento rok čítal a snažil sa ich pochopiť. Ak tipujete, že som ich nepochopil, tipujete správne. Tento fanúšik v dvoch vetách dokáže obviniť všetkých za všetko a človek má pocit, že by sa mal zajtra zo Slovenska odsťahovať, pokiaľ možno čo najďalej.

Avšak ja mám stále radšej kritického fanúšika ako žiadneho. Pokiaľ sa na nás ľudia prídu pozrieť, alebo si len pozrú hokej v TV, tak nás majú právo hodnotiť a je na nás aby sme tlak uniesli.

V piatich bodoch vám ukážem skutočných 5 bŕzd, ktoré sú dôvodom prečo nás svet predbehol. Zoraďujem ich podľa dôležitosti a ich ťažkosti uskutočniť v praxi( 1. je najťažšia).

1.) Slovenské myslenie.

Toto je suverénne najdôležitejší bod a ovplyvňuje všetko ostatné čo sa deje. Zmena myslenia je dlhodobý a najťažší proces. Šport nie je politika, ak ho raz oklamete on vám to vráti v podobe neúspechu . A je úplne jedno či v ňom figurujete ako hráč, rodič, tréner, funkcionár, politik, novinár alebo aj rádový divák- skrátka ktokoľvek kto má aspoň minimálny vplyv na slovenský hokej. My v „hokejovej rodine“ sme skrátka uverili že,

  • ako hráč sa nemusíš obetovať pre šport.
  • ako rodič máš právo „kecať“ trénerovi do zostavy.
  • ako tréner všetko vieš a všade si bol.
  • ako funkcionár, ak vybavíš pár eur tak môžeš čokoľvek.
  • ako politik môžeš čokoľvek na druhú.
  • ako novinár, kritika je jediná forma informovania.

 Tu treba jediné. Obrniť sa trpezlivosťou , hovoriť si pravdu a začať pracovať.

2.) Zanedbaná infraštruktúra

Každý kto sa len prejde okolo štadiónov v SR, vidí v akom sú dezolátnom stave. Ak nerátame Bratislavu, Košice a s prižmúrením oka možno Poprad a Spišskú novú Ves, ostatné mestá Slovenska nemajú arény, ale studené šopy. Stále vravím, že pokiaľ je štadión pekný, čistý a nie je v ňom zima, tak si na štadión cestu nájde široký okruh ľudí. Taktiež nám ešte stále chýbajú kryté tréningové plochy s hľadiskom do 300 ľudí a to najmä v okresných mestách, prípadne ako druhé plochy väčších miest. Aspoň v tomto smere pomaličky nastáva posun vpred, aj to najmä vplyvom súkromného sektora(Liptovský Mikuláš, Námestovo atď.). Riešením tohto stavu môžu byť PPP projekty. Ak vieme u nás stavať miliardové diaľnice formou PPP projektov, je myslím možné moderné športové stánky stavať(rekonštruovať), aj formou súkromno-verejného partnerstva.

3.) Finančný stav ligy a klubov

Aký obraz pre verejnosť môže mať liga, kde z 10 tímov, jeden skrachoval(Skalica), dva majú dlhy(Martin, Poprad), ďalší nevie čo bude(Piešťany) a kde bašta hokeja(Trenčín) má zimný štadión v havarijnom stave? V takomto stave, by ani najlepší marketingový špecialista sveta nevedel významnejšie predať ligu. A to buďme radi za kvalitu, ktorá v nej ešte stále korčuľuje.  Ak si zoberieme podmienky pre hráčov je možno až obdivuhodné, že ešte stále hráme. Často bez výplat, bez väčšieho záujmu médií(lebo veď NHL je isto „zaujímavejšia“ pre Slováka) riskujeme zdravie na ľade. Základom hokeja u nás, je mať finančne zdravú ligu a kluby, ktoré dokážu normálne zabezpečiť každého hráča. Ak hráč nemusí riešiť existenčné problémy seba a svojej rodiny, môže sa hokeju venovať na 100%.To logicky prinesie nárast kvality.

 4.) Zlá príprava mládeže

Tento problém sa stáva stále vypuklejším. Chyba je celospoločenská. Rodičia skôr dajú 2-3 ročnému dieťaťu tablet ako loptu. Taká prirodzená obeta času a lásky, akú aj mne rodičia v detstve poskytli sa vytráca z dnešného uponáhľaného sveta. Možno by to ani nevadilo, ak by deti dostali kvalitnú a pestrú telesnú prípravu na školách.  Dnes totiž chýba deťom hravosť a chuť víťaziť, čo je základný predpoklad nielen pre šport, ale pre život ako taký. Riešením v prípade hokeja je potreba povyťahovať nadané deti zo škôl a predškolských zariadení a dať im možnosť ísť na ľad. Veď u nás sú takmer celú jar štadióny opustené. Zatiaľ čo všade korčuľujú, naše deti sú doma na zadku. Taktiež sa netreba báť osloviť odborníkov z krajín, kde tento problém už vyriešili. Veď deti sú všade rovnaké! Ako príklad by som uviedol Fínsko. Krajina s počtom ľudí ako my vyhrala MS do 18 aj 20 rokov tento rok a má našliapnuté aj na tretie zlato u mužov.

5.) Atmosféra v hokeji

Mnoho ľudí za neúspechy viní zlé pomery v hokeji. Ja ich pokladám za ten najmenší problém čo nás trápi, avšak zabraňuje ich možno rýchlejšiemu napredovaniu. Stále sú to iba medziľudské vzťahy, ktoré rozumní ľudia vedia vyriešiť kompromisom. V každej rodine to občas škrípe, dôležité je aby sa udobrila. Preto keď sa uskutoční mimoriadny kongres SZĽH v lete, treba dať priestor niekomu, kto má rešpekt v zahraničí i u nás doma, ako u jednej tak aj druhej súperiacej strany(Nemeček, Lintner)z minulej voľby prezidenta SZĽH. Tým menom je pre mňa Miroslav Šatan.

 

Ondrej Rusnák

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?